Home
Results
Login
Event
Please Select!
Archive
2023/24
2022/23
2021/22
2020/21
2019/20
2018/19
2017/18
2016/17
2015/16
2014/15
2013/14
2012/13
2011/12
2010/11
2009/10
2008/09
2007/08
2006/07
Please select!
Time Trials August 15
Summer Speed 2015 500m
2015 Oval Finale and Canada Cup 4
2015 Oval Finale and Canada Cup 4
2015 Winter Classic Grand Prix
ISU World Allround Speed Skating Championships
Time Trials February 28
Time Trials February 21
Time Trials February 14
24th Master's International All Round Games
Time Trials January 31
Time Trials January 17
Alberta Open Long Track
Canada Cup #2
Canadian Championships
Time Trials December 27
Time Trials December 20
Time Trials December 13
Junior World Cup Regional
CanAm International
Time Trials November 15
Time Trials November 8
Oval Invitational - World Cup Trials
Time Trials October 18
Time Trials October 16
Time Trials October 11
Time Trials October 4
Fall Classic 2014
Time Trials September 20
Time Trials September 13
Time Trials August 29
Time Trials August 16/Top Blade
Summer Speed Camp 500m
Distance
11/20/2014
5000 m Men
11/21/2014
500 m Men
500 m Ladies
1000 m Men
1000 m Ladies
Long Distance Men
Long Distance Ladies
11/22/2014
1000 m Ladies
1000 m Men
3000 m Ladies
3000 m Men
11/23/2014
500 m Ladies
500 m Men
1500 m Ladies
1500 m Men
Rank
Pair
Lane
Performance
Lastname
Firstname
Nationality
1
4
O
34.93
Gregg
Jamie
AB
2
3
O
35.73
Choi
Mikhail
AB
3
4
I
35.74
Riopel
Philippe
QC
4
1
O
36.61
Mark
Xander
USA
5
3
I
36.64
Guojun
Tian
CHN
6
5
O
37.12
Notland
Magne
NOR
7
1
I
37.45
Yuqing
Zhou
CHN
8
8
I
37.51
Ross
Jeff
AB
9
6
O
37.71
Woods
Connor
MB
10
5
I
37.97
Nordfonn
Espen
NOR
11
8
O
37.98
Kilari
Stephen Paul
IND
12
7
I
38.41
Hiller
Lucas
BC
13
7
O
38.45
Conly
Lukas
SK
14
9
O
38.84
Horst
Alexander
SK
15
12
I
39.06
Yaholnitsky
Kevin
AB
16
11
I
39.11
Koots
Simon
MB
17
2
I
39.19
Miller
Cody
AB
18
12
O
39.27
Liebzeit
Christian
MB
19
13
O
39.28
Halyk
Max
AB
20
18
O
39.37
Woods
Liam
MB
21
10
I
39.44
Hrynchuk
John
MB
22
15
O
39.47
Seguin
Jacob
AB
23
9
I
39.51
Langelaar
Tyson
MB
23
14
O
39.51
Dagdick
Chad
MB
25
6
I
39.52
Pollock
Sam
AB
26
21
O
39.86
Lock
Graham
MB
27
17
O
39.96
Weidemann
Jake
ON
28
20
O
40.26
Morin
Caleb
SK
29
13
I
40.46
Johnson
Connor
BC
30
14
I
40.54
Jacobs
Joey
AB
31
19
I
40.59
Hartleb
Tyler
AB
32
16
I
41.08
Black
Hamish
BC
33
22
O
41.15
Coderre
Paul
AB
34
21
I
41.17
Takemori
Teunis
BC
35
24
O
41.20
Spence
Eric
BC
36
17
I
41.24
Thiessen
William
AB
36
25
O
41.24
Muller
Kaleb
AB
38
16
O
41.36
Thibault
Vaughn
AB
39
25
I
41.56
Cunning
Rob
AB
40
26
O
41.61
Roth
Frank
AB
41
29
O
41.74
Ennis
Liam
AB
42
20
I
41.87
Fish
Graeme
SK
43
27
O
41.96
Irvine
Bob
AB
44
29
I
42.03
Ebert
Matthew
BC
45
26
I
42.21
Bennison
Morgan
BC
46
24
I
42.27
Johnson
Colton
BC
47
23
I
42.42
Adams
Seth
SK
48
31
O
42.44
O'brien
Dawson
AB
49
28
O
42.76
Hunter
Jackson
AB
50
32
O
42.87
Howe
Connor
AB
51
27
I
42.96
Scutchings
Matthew
SK
52
30
O
43.30
Hathaway
Joshua
AB
53
22
I
43.31
Oly
Gregory
USA
54
31
I
43.47
Kim
Shawn
USA
55
28
I
43.62
Sands
Theron
USA
56
33
O
44.14
Dalla Lana
Samuel
BC
57
32
I
44.19
Laanstra
Vincent
AB
58
38
I
44.47
Eshete
Darius
AUS
59
30
I
44.91
Faris
Sasha
NZL
60
34
O
44.93
Orlowsky
Eric
BC
61
35
O
44.96
Copeland
Cameron
AB
62
36
O
45.24
Dwyer
Ian
AB
63
33
I
45.27
Young
Landon
BC
64
35
I
45.59
Deibert
Jack
AB
65
36
I
47.32
van Velzen
Eric
AB
66
34
I
47.83
Stevenson
Jordan
SK
67
37
O
49.44
Yamada
Brendan
AB
68
15
I
1:00.39
Macky
Peter
USA
69
37
I
1:02.03
Skjolingstad
Laurits
AB
2
O
DNS
Henkelman
Jordan
AB
10
O
DNS
Hannigan
Adrian
AB
11
O
DNS
Daeninck
Christopher
MB
18
I
DNS
Hudey
Brad
SK
19
O
DNS
Zamojski
Alexander
USA
23
O
DNS
Hudey
Ian
SK