Home
Results
Login
Event
Please Select!
Archive
2023/24
2022/23
2021/22
2020/21
2019/20
2018/19
2017/18
2016/17
2015/16
2014/15
2013/14
2012/13
2011/12
2010/11
2009/10
2008/09
2007/08
2006/07
Please select!
2009 Summer Classic Ladies
2009 Summer Classic Men
Intact Finale 2009 ARL/ARS/Sprint
Intact Finale 2009 Open/ Special Events
Weekend Time Trials Mar 15
Weekend Time Trials Feb 28
Weekend Time Trials
2009 North American Speed Skating Championships
Weekend Timetrials Jan 23
Weekend Timetrials Jan 17
Canada Cup #1 Speed Skating Competition
Weekend Timetrials Jan 3
Weekend Timetrials Dec 20
Weekend Timetrials Dec 13-14
2008 Can Am Long Track Speed Skating Competition
Weekend Timetrials Nov 15 - 16
Weekend Timetrials Nov 8-9
Olympic Oval Invitational 2008
Oct 26 TT
Distance
3/18/2009
ARS Ladies 500m
ARS Mens 500m
ARL Ladies 500m
ARL Mens 500m
ARS Ladies 1500m
ARL Ladies 3000m
ARS Mens 3000m
ARL Mens 5000m
3/19/2009
ARS Ladies 1000m
ARS Mens 1500m
ARL Ladies 1500m
ARL Mens 1500m
ARS Ladies 3000m
ARS Mens 5000m
3/20/2009
ARL Ladies 5000m
ARL Mens 10000m
3/21/2009
Ladies Sprint 500m #1
Mens Sprint 500m #1
Ladies Sprint 1000m #1
Mens Sprint 1000m #1
3/22/2009
Ladies Sprint 500m #2
Mens Sprint 500m #2
Ladies Sprint 1000m #2
Mens Sprint 1000m #2
Rank
Pair
Lane
Performance
Lastname
Firstname
Nationality
1
1
I
6:24.71
Roelofsen
Tim
NED
2
2
I
6:31.30
Lehmann
Robert
GER
3
3
O
6:31.34
Bickerton
Scott
BC
4
3
I
6:31.74
de Rijk
Robbert
NED
5
5
O
6:34.15
Landry
Leo
QC
6
5
I
6:34.90
Briand
Pascal
FRA
7
4
I
6:38.38
Nakamura
Shota
JPN
8
6
O
6:43.03
Softeland
Thomas
NOR
9
4
O
6:43.60
Miwa
Junya
JPN
10
26
I
6:49.41
Abe
Hiroki
JPN
11
6
I
6:50.57
Rasanen
Niko
FIN
12
2
O
6:50.88
Friberg
Daniel
SWE
13
7
I
6:53.89
Jordan
Ellis
BC
14
7
O
6:58.52
Szczepaniak
Andrei
POL
15
9
O
7:00.30
Munkh-Amidral
Ganbat
MGL
16
7:03.41
Maunder
Justin
AB
17
9
I
7:05.50
Mcmahon
Lucas
AB
18
12
O
7:06.19
Coyne
Gavin
BC
19
8
O
7:06.82
Nilsen
Simen Speieler
NOR
20
10
I
7:11.38
Almas
Terji
NOR
21
11
I
7:16.00
Vaha-Salo
Joel
FIN
22
11
O
7:16.82
Starke
Alastair
AB
23
13
O
7:35.85
Ayotte
Stephan
ON
24
17
O
7:36.47
Wrubleski
Michael
SK
25
26
O
7:37.10
Tam
Benjamin
AB
26
14
O
7:37.84
Felber
Blake
USA
27
18
O
7:38.56
Dickieson
Lyle
BC
28
16
O
7:40.24
Elliott
Conner
ON
29
15
O
7:42.91
Bokn
Egil
NOR
30
18
I
7:43.55
Pokol
Julius
ON
31
16
I
7:44.77
Kvarme
John
NOR
32
17
I
7:50.91
Irvine
Bob
AB
33
20
O
7:56.17
Horbulyk
Jacob
AB
34
19
I
7:56.35
Westerheim
Onar
NOR
35
21
I
8:02.61
Chaves
Federico
ARG
36
21
O
8:03.54
Paulsen
Harald
NOR
37
20
I
8:05.69
Lavoie
Rejean
AB
38
22
I
8:14.74
Bykschkow
Witali
GER
39
19
O
8:15.57
Rudy
Matthew
AB
40
23
I
8:25.11
Millar
Ian
AB
41
23
O
8:28.45
Sulzer
Brian
AB
42
24
I
8:38.98
Larsen
Odd
NOR
43
24
O
8:42.84
Moree
Pieter
AB
44
25
I
8:43.25
Chaves
Gaston
ARG
45
25
O
10:12.98
Skjolingstad
Laurits
AB
46
27
O
10:43.65
Roberts
Richard
AB
47
27
I
10:54.14
Meyer
Werner
AB
48
28
I
12:08.60
Whitney
Roy
AB
1
O
DNF
Blokhuijsen
Jan
NED
8
I
DNS
Mccabe
Adam
ON
10
O
DNS
Kasprzyk
Mateusz
POL
12
I
DNS
Nylund
Vegar
NOR
13
I
DNS
Nordtonn
Espen Brask
NOR
14
I
DNS
Dilger
Stefan
AB
15
I
DNS
Berry
Joshua
BC
22
O
DNS
Nesse
Knut
NOR